زگیل معمولی و روش درمانی آن

در تفکر عوام مردم خیلی از ضایعات پوستی را زیر مجموعه خال به حساب می‎آورند، یک سری از ضایعات پوستی دیگر که به شکل توده‎های پوستی می‎باشند، گاها جای جوش تیره شده‎اند و به شکل خال در می‎آیند. یکی از این نوع ضایعات پوستی، زگیل است. یکی از انواع زگیل‎ها، زگیل معمولی است که در ادامه به زگیل معمولی و روش درمانی آن می‎پردازیم.

زگیل معمولی و روش درمانی آن

زگیل، افزایش خوش خیم توده‎های پوستی با رشد آهسته است که ناشی از عفونت با یکی از ویروس‎ها می‎باشد. شکل ظاهری زگیل‎ها، براساس نوع ویروس و محل عفونت، متفاوت است.
زگیل‎ها به طور کلی، بدون علامت می‎باشند، ولی گاهی ممکن است درد داشته باشند، به خصوص در انواعی که در کف پا ایجاد می‎شوند.
زگیل‎های غیر تناسلی، در ۱۰ درصد کودکان و جوانان ایجاد می‎شود که اکثرا شیوع آن در ۱۲ تا ۱۶ سالگی می‎باشد.

زگیل | کلینیک دکتر روزبهانیزگیل معمولی، به صورت دانه‌های برجسته به اندازه سر سنجاق و به رنگ پوست دیده می‌شود و ممکن است در عرض چندین هفته یا چندین ماه بزرگتر شوند.
زگیل معمولی اکثرا بر روی پشت دست کودکان ایجاد می‌شود، ولی ممکن است در هر جایی از پوست و مخاط دیده شود. درمان آغازین باید تا حد امکان غیر تهاجمی باشد، چرا که تمام اشکال درمانی، فقط در ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد موثر است. تکرار درمان مشابه، ممکن است میزان موفقیت درمان را افزایش دهد. مرکز خالبرداری اصفهان کلیه خدمانت مربوط به خال و زگیل را با جدیدترین متدهای پزشکی انجام می‎دهد.

درمان آغازین

۱. کرایوتراپی: کرایوتراپی با نیتروژن مایع بک درمان موثر است و معمولا بدون نیاز به بی حسی انجام می‎شود و در صورتی که به طور صحیح انجام شود، جای زخم بر جای نمی‎گذارد.

استفاده از استامینوفن، آسپرین یا NSAID، نیم ساعت قبل از عمل، تحمل بیمار را افزایش می‎دهد.

در ابتدا، درمان هر ۲ تا ۳ هفته یکبار، تکرار می‎شود، ولی اگر پاسخ به درمان دیده نشود، می‎توان درمان را هفتگی تکرار کرد. قبل از درمان مجدد، تمام نسوج مرده را باید برداشت. موفقیت درمان بعد از سه ماه، ۳۰ تا ۷۰ درصد می‎باشد.

۲. داروهای کراتولیتیک‎ها: این ترکیبات ایجاد درد نمی‎کنند و نسبتا موثر می‎باشند (۸۴%). این ترکیبات اکثرا حاوی سالیسیلیک اسید و لاکتیک اسید با غلظت ۱۶/۷ درصد می‎باشند.

زگیل | کلینیک دکتر روزبهانیسالیسیلیک اسید به صورت چسب‎های آماده نیز موجود است که می‎توان آن‎ها را به اندازه زگیل‎ها برید و روی آن‎ها چسباند.
بیمار باید نواحی مبتلا به زگیل را به مدت ۵ دقیقه در آب گرم غوطه‎ور کرده و سپس آن را خشک نماید و بعد ترکیب کراتولیتیک را روی ضایعات با حاشیه ۱ تا ۲ میلی‎متر بمالد و بعد از ۲۴ ساعت، ضایعات را به آرامی با سنگ پا تراشیده و مجددا از ترکیب کراتولیتیک استفاده کند. این درمان باید تا ۶ هفته و یا تا یک هفته پس از بهبود بالینی ضایعات، ادامه یابد.
این درمان را می‎توان همراه کرایوتراپی به کار برد تا زگیل‎های باقی مانده پس از کرایو را نیز درمان کند. در ضایعات صورت، می‎توان از سالیسیلیک اسید ۴%، استفاده نمود.

درمان جایگزین

۱. هیپرترمی (افزایش گرمادهی): قرار دادن نواحی مبتلا به زگیل در آب ۴۵ درجه سانتی‎گراد به مدت نیم ساعت، سه بار در هفته، ممکن است در برطرف کردن ضایعات، موثر باشد.

۲. چسب با پانسمان بسته: استفاده از چسب‎های مختلف بر روی زگیل‎ها به مدت ۱ تا ۶ روز در هر دوره و برداشتن چسب‎ها به مدت نصف روز یا یک چهارم از روز در بین هر دوره، روشی بدون درد و ارزان قیمت است. گزارش‎هایی از موثر بودن این روش وجود دارد.

مرکز خالبرداری اصفهاندرمان ضایعات مقاوم

۱. لیزر دی‎اکسید‎کربن: درمان با این روش، شبیه برداشتن ضایعات به روش جراحی است که نیاز به بی حسی موضعی دارد. لیزرهای جدید دی‎اکسید‎کربن، انرژی زیادی را در مدت زمانی کوتاه به نسج می‎رساند، بنابراین عمق تخریب نسجی را می‎توان با دقت بیشتری کنترل کرد.

۲. سایمتدین: سایمتدین، یک آنتاگونیست رسپتور H2 می‎باشد و در درمان زگیل‎های مقاوم کودکان و بزرگسالان به کار می‎رود. درمان بر این اساس است که رسپتورهای H2 بر روی سلول‌های T مهار کننده واقع شدند و مهار این رسپتورها ممکن است باعث افزایش ایمنی وابسته به سلول شود.
مطالعات قبلی درصد موفقیت با سایمتدین را بیش از ۸۰ % موارد نشان داده‌اند، ولی مطالعه‎ای که اخیرا به صورت راندوم در کودکان و بزرگسالان‎، انجام شده است، تفاوت عمده‎ای را بین سایمتدین و پلاسبو، در درمان زگیل، نشان نداده است.

۳. رتینوئیدهای خوراکی: در مواردی خاص می‎توان از رتینوئیدهای خوراکی در درمان زگیل‎های مقاوم استفاده نمود، به خصوص در بیماران با نقص ایمنی.

۴. هیبنوتیزم: گزارشاتی از موفقیت با این روش درمانی وجود دارد. این روش، گران قیمت است و ممکن است هر ۲ تا ۴ هفته، نیاز به تکرار آن باشد ولی کلا شواهدی وجود دارد که نشان می‎دهد تلقین در درمان زگیل موثر است.

۵. اینترفرون‎ها (گاما و آلفا)

زگیل | کلینیک دکتر روزبهانینکته‎ها

۱. عود شایع است و در این صورت نیاز به تغییر روش درمانی نیست.

۲. کرایوتراپی ممکن است باعث اسکار شود، به خصوص در سیاه پوستان و شرقیها، که عوارض معمولا با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

۳. در بیماران با بیماری شدید عروق محیطی، نباید از کرایوتراپی استفاده کرد.

۴. کراتولیتیک‌ها اگر با دقت به کار نروند و قبل از خشک شدن کامل، روی آن‌ها بسته شود، ممکن است به اطراف پوست آسیب برسانند.

۵. در مواردی نادر، در اطراف زگیل بهبود یافته، حلقه‎ای از زگیل‎ها تشکیل می‎شود.

۶. کورتاژ و به خصوص کوتر و لیزر CO2، بیشتر از کرایوتراپی اسکار ایجاد می‎کنند‌.

۷. تزریق داخل ضایعه اغلب دردناک است و ممکن است باعث پاسخ التهابی وسیع، تیره شدن زگیل و … شود.

۸. ایجاد درماتیت تماسی آلرژیک بر روی زگیل‌ها توسط DNCB یا دیفن سیپرون، ممکن است منجر به درماتیت دیس هیدروتیک در دست شده یا ضایعات منتشر شوند. نواحی درمان شده با این روش را باید پوشاند تا از گسترش درماتیت به نواحی دورتر جلوگیری شود.

۹. نشان داده شده است که بخارات ناشی از کوتر و لیزر CO2، حاوی DNA پاپیلوما ویروس می‎باشد. بنابراین تمام پرسنل و از جمله خود بیمار باید از ماسک‌هایی استفاده کنند که از عبور اجزاء ویروسی جلوگیری کند و سیستم تهویه نیز باید در طی عمل، فعال باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *