خال گوشتی روی زبان

شاید خال گوشتی روی زبان برایتان عجیب به نظر برسد اما باید گفت به متاسفانه برخی از افراد هستند که بر روی زبان خود خال دارند و از آن نیز رنج می‌برند برای این منظور زبان از گروهی عضله‌های متحرک تشکیل شده است و دارای برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی می‌باشد.

از مهم‌ترین وظایف زبان که جویدن و بلعیدن غذا است به ما کمک می‌کند تا در هنگام صحبت کردن بتوانیم کلمات را به خوبی ادا کنیم‌ یکی از راه‌های شناسایی‌ترین سلامتی بدن از طریق زبان است معمولاً زبان‌هایی که به رنگ صورتی هستند و با‌یک لایه شفاف و براق پوشیده شده‌اند سالم هستند.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام غذا خوردن‌ یا صحبت کردن زبان خود را گاز بگیرید این عمل بسیار دردناک است به دلیل این که زبان جزئی از بدن است و با آن کارهای روزانه خود از جمله خوردن و صحبت کردن را انجام می‌دهیم.

مشکلات رایج زبان عبارت است از:

 • افزایش‌ اندازه زبان
 • تغییر رنگ دادن زبان
 • هنگام حرکت دادن زبان همراه با درد
 • تغییر غیرعادی در سطح زبان
 • افزایش پرزهای زبانی

علت‌های زیادی برای مشکلات زبانی وجود دارد که برخی از آن‌ها کاملاً بی‌خطر اما برخی دیگر مهم و جدی است.
هر چقدر میزان و علائم زبان جدی و خطرناک باشد که معمولاً افرادی که سیگار می‌کشیدند‌ یا الکل می‌نوشنند بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند.

عوامل مبتلا به سرطان روی زبان

خال روی زیان

سرطان روی زبان به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل:

 1. کشیدن سیگار
 2. رعایت نکردن بهداشت دهان
 3. کاهش سیستم ایمنی بدن
 4. افزایش استرس
 5. افزایش عفونت‌های ویروسی

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

۱. کشیدن سیگار

استعمال دخانیات به ویژه سیگار یک عامل کلیدی برای به وجود آمدن خال بر روی زبان می‌گردد. به همین دلیل بیشتر در افرادی که سیگار مصرف می‌کنند این عارضه مشهود است.

۲. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

کسانی که معمولاً اهمیت چندانی به بهداشت دهان خود نمی‌دهند بیشتر از سایر افراد دیگر دچار این عارضه و ناراحتی می‌شوند.

۳. کاهش سیستم ایمنی بدن

با ایجاد خال‌ها بر روی زبان باعث می‌شود که به تدریج سیستم ایمنی بدن خود را از دست بدهید.

۴. افزایش استرس

یکی دیگر از معایب وجود خال بر روی زبان باعث افزایش و بالا رفتن استرس و اضطراب در افراد می‌شود.

۵. افزایش عفونت‌های ویروسی

وجود خال‌ها بر روی زبان منجر به وجود آمدن عفونت‌های زبان می‌گردد.

نشانه‌ها و تغییر رنگ روی زبان

خال‌هایی که بر روی زبان ایجاد می‌شوند هر کدام از رنگ‌های مختلفی می‌باشند و دارای نشانه‌های منحصر به فرد خود نیز است در زیر به شرح کامل آن می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های تغییر رنگ روی زبان است که می‌توان به تغییر رنگ زبان از خوش‌خیم‌ یا جدی باشد. زمانی که ذرات غذا در روی دهان باقی می‌ماند زبان سفید می‌شود.

علل مختلف ایجاد ز‎بان سفید چیست؟

از مهم‌ترین علت‌های آن می‌توان به:

 1. برفک زدن دهان
 2. پلان دهانی
 3. خط سفید
 4. پیسی مودار
 5. پیسی دهان

در ادامه ه یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

۱. برفک زدن دهان

اشاره نمود.

هنگامی که مخمر قارچ در داخل دهان بیش از حد رشد کند برفک ایجاد می‌شود انواع بیماری‌ها، استرس و درمان با آنتی بیوتیک‌ها، مصرف نمودن داروها می‌تواند باعث برهم زدن تعادل باکتری‌های طبیعی دهان شود این عوامل منجر به رشد برفک در دهان می‌گردد.

بروز این مشکلات بیشتر می‌توان در افراد دیابتی مشاهده نمود برای برطرف کردن این مشکل می‌توانند با مصرف داروهای و قرص‌های ضد قارچ که برای درمان برفک باید استفاده کنند.

وجود لکه‌های سفید بر روی دهان که چسبیده هستند پیسی دهان ایجاد می‌شود این مشکل به دلیل تحریک شدید در دهان ایجاد می‌شود.

در صورتی که هنوز مطالعات و پژوهش‌هایی که این موضوع را اثبات نمایید مشخص نشده است اما باید گفت‌ یکی از رایج‌ترین علت‌های به وجود آمده پیسی دهان استفاده از دخانیات از قبیل سیگار، توتون و سایر موارد دیگر می‌باشد که در برخی از مواقع باعث ایجاد لکه‌های در گوشه‌های زبان شده و می‌تواند به مرور زمان باعث سایش مرتب دندان‌های پایینی گردد.

با توجه به این که ممکن است در اغلب مواقع پیسی دهان خوش‌خیم است و خطرناک نیست اما باید گفت برخی مواقع باعث سرطان دهان می‌شود.
عوامل مختلفی می‌تواند باعث مبتلا شدن به سرطان دهان گردد از جمله سن افراد، ناحیه ایجاد شده، سایز خال و تعداد زخم‌هایی که باعث شده است که بهتر است در ابتدای امر از محل خال روی زبان نمونه‌برداری شود تا خوش‌خیم بودن‌ یا بد‌خیم بودن آن توسط متخصص پوست تشخیص داده شود.

زبان سفید

۲. پلان دهانی

پلان دهانی زمانی اتفاق می‌افتد که‌یک التهاب شدیدی باعث به وجود آمدن خود ایمنی در بدن گردد از روی طرح نوار مثل سفید شدن شناسایی می‌گردد در این حالت باید فرد کاملاً تحت نظر و مراقبت قرار گیرد چون در صورت که رنگ آن تغییر کند منجر به سرطان دهان می‌شود در این روش نیز حتماً پیش از درمان باید نمونه‌برداری شود.

وجود تکه‌های سفید در گوشه زبان باعث سخت و سفت شدن زبان می‌گردد که به آن پیسی مودار گفته می‌شود. از علت‌های اصلی و اساسی پیسی دهان وجود ویروس اپستین است این مشکل معمولاً در افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی بدن هستند اتفاق می‌افتد برای این افراد باید حتماً آزمایش HIV گرفته شود.

وجود خط سفید در دهان نشان دهنده خوش‌خیم بودن سرطان است.
در صورتی که در گوشه‌های کناره زبان خود خط سفیدی مشاهده کردید به علت نازک بودن بافت زبان به دلیل حساسیت‌هایی که با جویدن ایجاد می‌شود هیچ درمان در این خصوص وجود ندارد.
برای برداشتن خال از روی زبان معتبرترین مرکز خالبرداری اصفهان را انتخاب کنید.

۳. زبان سیاه

به دلیل وجود زبان سیاه در اکثر افراد باید گفت که جای نگرانی نیست زیرا به علت درمان دارویی، رعایت کردن بهداشت دهان، رژیم غذایی، ترک سیگار می‌توانید به راحتی از این مشکل عبور کنید.

یکی از علت‌های ایجاد این مشکل به دلیل تغییر در باکتری‌های دهان که پس از مصرف آنتی بیوتیک‌ها‌یا استفاده نمودن از محصولاتی که ناشی از بیسموت است.

۴. وجود تومور روی زبان

از شایع‌ترین نشانه‌های وجود تومور بر روی زبان می‌توان به دلیل فیبروم که روی زبان مشاهده می‌شود که به طور برجستگی‌های نازک، به رنگ صورتی و نرم است و در اغلب موارد نیز گنبدی شکل می‌باشد.

در نهایت‌ یک باعث به وجود آمدن‌ یک آسیب و مشکل شدید در نواحی زیان که معمولاً در خط جویدن زبان به وجود می‌آید. این‌ها نشانه‌های خوش‌خیم بودن هستند اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید نمونه‌برداری کنید تا نوع آن کاملاً مشخص گردد.

کارسینوم سلول‌های سنگین فروش مرسوم‌ترین نوع سرطان است که باعث کرم خوردگی دندان‌ها می‌شود.

طبق بررسی‌هایی که انجام شده است توسط محققان دریافته‌اند که تقریباً دو درصد از افراد در جهان مبتلا به سرطان دهان هستند که سطح بیرونی زبان را دچار می‌کند بیشتر افرادی که به این سرطان مبتلا می‌شوند افرادی هستند که به دخانیات اعتیاد دارند و الکل مصرف می‌کنند و‌ یا بیش از ۴۰ سال سن دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *